Верховним Судом скасовані рішення судів про стягнення орендної плати за землю з юридичної особи. Чергова перемога нашого Бюро

Наша Компанія  здобула чергову перемогу у Верховному суді.

На цей раз спір виник між юридичною особою та Харківською міською радою, яка вважала необхідним звернутися у жовтні 2018 року до Господарського суду Харківської області із позовом про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати в сумі понад 3 000 000 грн на підставі статей 1212 – 1214 Цивільного кодексу України.

Позов було обґрунтовано тим, що відповідач, як власник об’єктів нерухомості, що розташовані на земельній ділянці, яка перебуває у власності територіальної громади, не оформив та не зареєстрував речові права на землю, не сплачував за користування земельною ділянкою плату за землю у встановленому законодавчими актами розмірі, внаслідок чого зберіг у себе грошові кошти у розмірі орендної плати.

Рішенням судів першої та апеляційної інстанції позов було задоволено у повному обсязі та стягнуто з юридичної особи безпідставно збережені кошти.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, ми, в інтересах клієнта подали касаційну скаргу, в якій просили оскаржувані рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову Харківській міській раді відмовити у повному обсязі.

При вирішенні даного спору, необхідно було перевірити, з урахуванням наданих позивачем доказів, чи є земельна ділянка, за користування якою позивач просив стягнути збережені кошти (в розмірі орендної плати), сформованим об`єктом цивільних прав.

Колегія суддів Касаційного господарського суду зауважила, що господарським судам необхідно було перевірити, чи надано позивачем належні і допустимі докази в розумінні ГПК України, які входять до кола обставин, що підлягають доказуванню у даному спорі. Лише у такому випадку, суд має право, дослідивши та надавши належну оцінку зібраним у справі доказам, застосувати відповідні норми права до спірних правовідносин сторін.

Також Верховний Суд констатував  неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України та Закону України «Про оцінку земель». У зв’язку з чим, рішення Господарського суду Харківської області та постанова Східного апеляційного господарського суду про стягнення 3 000 000грн. було скасовано.