Забезпечення позову: нові зміни у процесуальні кодекси

15.01.2020 року Верховною Радою прийнято за основу Проект Закону про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо удосконалення перегляду судових рішень в апеляційному та касаційному порядку №2314 від 25.10.2019 року.

Серед іншого парламентарі змінили перелік заходів забезпечення позову. Внесені зміни до статті 137 ГПК України з якого вилучені пункти 3, 7, 10 частини першої. Так, вилучені такі види забезпечення позову як встановлення обов’язку вчинити певні дії; передання речі, що є предметом спору, на зберігання іншій особі, яка не має інтересу в результаті вирішення спору та  інші заходи, необхідні для забезпечення ефективного захисту або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів, якщо такий захист або поновлення не забезпечуються заходами, зазначеними у пунктах 1-9 частини 1 статті 137 ГПК України.

Виключення пункту 10 частини першої статті 137 ГПК України зробило перелік заходів забезпечення позову вичерпним.

Аналогічні зміни внесені також і до статті 150 Цивільного процесуального кодексу України.

Щодо судового провадження в порядку КАС України, то зміни стосуються виключення пункту 3 частини першої статті 151, яким вилучено можливість встановлення обов’язку відповідача вчинити певні дії.

Всі процесуальні кодекси також доповнені нормою щодо неможливості вжиття заходів забезпечення позову, які мають своїм наслідком припинення, відкладення чи зупинення конкурсу, аукціону, торгів, тендера  чи інших публічних процедур, які проводяться від імені держави (державного органу), територіальної громади (органу місцевого самоврядування) або за участю призначеного державним органом суб’єкта у складі комісії, що проводить конкурс, аукціон, торги, тендер чи іншу публічну процедуру.